top of page

Інклюзивна освіта 

 

Шановні батьки!

Інклюзивна освіта — це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права здобувати її за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу.

ЯК РОЗПОЧАТИ НАВЧАННЯ ДИТИНИ В ІНКЛЮЗИВНІЙ ГРУПІ?

  1. Батьки мають звернутись до інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) за місцем проживання.

  2. Фахівці інклюзивно-ресурсного центру проводять комплексну психологічно-педагогічну оцінку дитини.

  3. Батьки отримують висновок про комплексну оцінку.

  4. Батьки подають висновок про комплексну оцінку дитини разом із заявою про зарахування до навчального закладу.

  5. Наказом директора в закладі освіти створюється команада психолого-педагогічного супроводу, відповідно доНаказу МОН№ 609 від 08.06.2018 року, до якої входять: педагогічні працівники, логопед, дефектолог, батьки. Команда супроводу створює індивідуальну програму розвитку (ІПР) дитини.

  6. Батьки в обов'язковому порядку мають ознайомитись з ІПР та підписати її.

  7. В інклюзивній групі створюються умови для навчання дитини з особливими  освітніми потребами відповідно до індивідуальної програми розвитку з  урахуванням потреб і можливостей учня дитини.

    8. До роботи інклюзивної групи долучають асистента вихователя. Ця людина не є особистим педагогом дитини, а допомагає вихователю проводити освітній процес.

 

«Діти з особливими освітніми потребами» — поняття, яке широко охоплює всіх дітей, чиї освітні потреби виходять за межі загальноприйнятої норми. Воно стосується дітей з порушеннями психофізичного розвитку, зокрема дітей-інвалідів, дітей із соціально вразливих груп (наприклад, вихованців дитячих будинків) інших.

Індивідуальна програма розвитку дитини містить такі розділи:

1.Загальна інформація про дитину: ім’я та прізвище, дата народження,
телефони батьків, адреса проживання, проблема розвитку
(інформація про особливі освітні потреби), дата зарахування дитини до ЗДО.
2.Наявний рівень розвитку дитини(відповідно до висновку психолого-медико-педагогічною консультації). Група фахівців протягом 1-2 місяців (в залежності від складності порушення) вивчає можливості та потреби дитини, фіксує результати вивчення: її вміння, сильні якості та труднощі, у чому їй потрібна допомога; інформація щодо впливу порушень розвитку дитини на її здатність до навчання (відомості надані психолого-медико-педагогічною консультацією).
3.Освітні послуги. В індивідуальній програмі розвитку дитини передбачається до 10 корекційно-розвиткових занять на тиждень в залежності від віку дитини та з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності дітей з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю. Фіксується розклад занять з відповідними фахівцями, вказується кількість і тривалість таких занять з дитиною.
4.Адаптації/модифікації. При складанні індивідуальної програми розвитку необхідно проаналізувати, які адаптації та модифікації слід розробити для облаштування середовища, застосування належних методів, матеріалів, іграшок, обладнання, урахування сенсорних та інших потреб дитини.

Принципи інклюзивного закладу освіти

Інклюзивний заклад освіти — навчальний заклад, який забезпечує

 ін­клюзивне навчання як систему освітніх послуг, зокрема:

•    адаптує навчальні програми та плани, навколишнє середо­вище, методи та форми навчання для дітей з особливими освітніми потребами;

•    співпрацює з фахівцями для надання спеціальних послуг відповідно до різних освітніх потреб дітей;

•    створює позитивний клімат в ігровому середовищі.

    Інклюзивна освіта передбачає, комплексний, систем­ний, особистісно- орієнтований і індивідуалізований стиль підхід, подолання девіацій поведінки та дефіцитарності розвитку, соціалізація дитини, вимагає вивчення і знання не лише структури на­явного порушення розвитку, а й рівня соціально-побутової адаптова­ності і комунікативно-пізнавальної діяльності кожного дошкільника. У процесі інклюзивного навчання враховуються перспективи майбутнього роз­витку, актуальність засвоєння певної форми соціальної поведінки, ін­дивідуальні уподобання і наміри дітей з особливими освітніми потребами.

top.jpg
top.jpg
2.jpg
1.png
bottom of page